01 Eylül, 2014

Esen & Doğa Düğün Hikayesi

 
Tarih 23 Nisan 2013 Esen’den şöyle bir mail geldi; ” Merhaba! Sizinle 14 Haziran 2014′te Istanbul’da Bogazici Universitesi’nin icindeki Kennedy Lodge’daki düğünüm icin konusmak istedim. Islerinizi cok begendim

Devamını Oku


Tarih 23 Nisan 2013

Esen’den şöyle bir mail geldi;

Merhaba! Sizinle 14 Haziran 2014′te Istanbul’da Bogazici Universitesi’nin icindeki Kennedy Lodge’daki düğünüm icin konusmak istedim. Islerinizi cok begendim. Kendim de endustrinin icindeyim, ilustrasyon/grafik tasarim okudum simdi birkac senedir sanat yonetmenligi yapiyorum Philadelphia’da. Oncelikle Istanbul’da calisiyor musunuz ve o tarihlerde musait misiniz? Biliyorum daha 1 seneden fazla var ama işimi sağlama almak istiyorum. Lutfen bana …@gmail.com adresinden ulasin. Bir de fiyat ve fiyata dahil baski vs. neler oluyor onu da yazarsaniz cok sevinirim. Ayrica Turkiye’de aksam saatlerinde telefondan da arayabilirsiniz, burada oglen oluyor (7 saat gerideyiz). Tesekkurler, Esen”

 

Esen ile ilk iletişimimiz düğün tarihinden yaklaşık 1 sene önceydi. O tarihlerde 2014 yılı için teklif isteyen belki de ilk gelindi. Bu, çok alışıldık bir durum değil. Genelde gelinler aynı yıl içerisinde ya da o bir önceki yılın son aylarında araştırmalara başlıyor.

Maili ilk okuduğumda Esen ile ilgili anahtar kelimelerim; farkındalığı yüksek ve iletişimi güçlü ve kolaylıkla anlaşılabilecek bir insan. Esen ve Doğa yurtdışında yaşayan bir çift, dolayısıyla düğün öncesinde iletişime geçebilmek için ilk kanalımız skype. Kaldı ki skype aracılığı ile yaptığımız ilk görüşmede  anahtar kelimelerin sağlamasını yapmış oldum.

Doğa, Pensilvanya Universitesi’nde Sosyoloji doktorası yapıyor. Esen ise Uarts‘da İllüstrasyon eğitimini tamamlamış, şu anda Philedelphia’da bir kahve firmasında Sosyal Medya departmanında çalışıyor.

Dinamiği Robert Kolejine dayanan bir düğün hikayesi.Esen ve Doğa lise yıllarında tanışmışlar. Dış mekan portre çekimleri için de Robert’i tercih etmelerinin sebebi, biçiminin yanı sıra mekanın içselleştirilmiş durumu. Görselliği güçlü bir mekanda temiz arkaplanların kullanıldığı çekimlerde, Esen ve Doğa’nın izleri var.Dışarıdan 3. bir gözün düğün fotoğraflarına baktığında belki çok fazla içselliğini farkedemeyeceği ve sadece fotoğrafların kompozisyonunda gezinebileceği ama Esen ve Doğa’nın ise belki de ilk olarak geçmişteki izlerine dokunup,sonrasında biçimine odaklanacağı fotoğraflar ortaya çıktı.Belgesel düğün hikayesi çalışmalarında bütünlüğün sağlanabilmesi adına bunun her zaman altını çizmeye çalışıyorum. Nihayetinde bir çiftin düğün hikayesinin merkezinde olabilmesi, tüm katmanları düşünerek ve bunları göz önünde bulundurarak sağlıklı olabilir. Tam anlamıyla çiftin düğün hikayesinin ortaya çıkabilmesi bu tip detaylar ile anlam kazanıyor.

14 Haziran 2014 sabahı erken saatlerde Nişantaşı’ndaki kuaförde buluşarak hazırlık fotoğrafları ile güne başladık. Saç ve makyaj yapımı süresi bir çok kuaförün öngördüğü gibi 2,5-3 saat kadar sürdü.Ardından Ulus’taki Esenlerin evine geçip Doğa’nın bizi almasını bekledik. Hava ise yağmak ile yağmamak arasında kararsızdı.Sınırlı zamanımızda hemen Robert Kolejine geçtik,bir gün öncesinde koleji gezme şansı yakaladığımız için dış mekan portre çekimleri için kullanacağımız planları belirlemiştik. Londra’dan kalma bir günü andıran hava durumu ise açıkçası fotoğraflar noktasında işimizi epey rahatlattı.Homojen ışık,kafa bir çift ve onların kafa arkadaşları,devasa büyüklükte bir fon…

Dış mekan portre çekimlerini tamamladıktan sonra Doğa’nın akşama hazırladıkları sürpriz sahne performansı için sound check yapması gerekiyordu ve çekimler biter bitmez soluğu Boğaziçi Universitesi Kennedy Lodge’da aldık.Nikahın başlamasına dakikalar kala, yağmur ucundan yüzünü göstermeye başlamıştı. Neyseki çok uzun sürmedi ve sadece belirli kısa sürelerde atıştırıp geçti.

Bu işin doğasında maalesef bu var. Siz aylar öncesinden düğün hazırlıklarına başlayıp her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünseniz bile hiç hesapta olmayan aksilikler olabiliyor. Yapılacak olan tek şey, o güne konsantre olup, hiçbirşeyin keyfinizi kaçırmasına izin vermemek. Her ne kadar çiftler için davetlilerin memnuniyeti birinci sırada önem arz etse de, bir noktadan sonra eğer kontrolümüz dışında bazı şeyler gelişiyorsa o noktadan sonra konukların mevcut ortama ayak uydurmalarını beklemek en iyi seçenek. Kaldı ki Doğa ve Esen düğün günlerinde bunu yapabildiler. Herşeyden önce bu ‘umursamaz’ yaklaşım, çiftin beden diline sonrasında ise düğün fotoğraflarına doğrudan etki ediyor.